Call for papers – Ecouri din social 2024

Studenții Facultății de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai, în parteneriat cu Facultatea de Sociologie și Asistență Socială, vă invită să participați în perioada 17-18 mai 2024 la Sesiunea Națională de Comunicări Științifice pentru Studenți și Masteranzi „Ecouri din Social” din Cluj-Napoca. Sesiunea oferă studenților oportunitatea de a se implica în dezbateri privind teme actuale din științele sociale, de a primi feedback la propriile studii, a-și îmbunătăți cunoștințele în cadrul atelierelor de discuții și a cunoaște persoane cu interese similare.

Prin intermediul acestei sesiuni, participanții vor avea ocazia să își prezinte propriile cercetări, pentru a primi ulterior feedback atât din partea unor specialiști din domeniu cât și din partea altor studenți. De asemenea, dorim să creăm un spațiu de dialog între studenți cu preocupări similare, fără a limita participarea doar în cadrul facultății.

Conferința “Ecouri din Social” s-a desfășurat în fiecare an, începând cu 2001 și până în 2019, reprezentând un eveniment semnificativ pentru studenții sociologi și antropologi. Evenimentul a fost întrerupt în urma pandemiei.

În cadrul sesiunii de comunicări științifice, studenții (de la nivel de licență și masterat) sunt așteptați să propună lucrări din domeniului științelor sociale (sociologie, antropologie, demografie, științe politice, economice, etc.). Pentru a vă înscrie trebuie să completați formularul și să redactați un abstract de aproximativ 300 de cuvinte până în 15 aprilie.

Abstractul din formular trebuie sa clarifice tema de cercetare și parte din metodele și teoriile folosite, incluzând și rezultatele efective sau prevăzute ale cercetării empirice. După primirea notificării de acceptare, participanții vor pregăti un rezumat al lucrării de aproximativ 2-3 pagini (font Times New Roman 12, spațiere 1.5, stil de citare recomandat APA) in care toate aceste aspecte trebuie detaliate, până la data de 9 mai.

Formularul de înscriere

Participanților le va fi desemnat un discussant, – persoană cu experiență în cercetare, care are rolul de a oferi feedback specific pe baza rezumatului trimis. Cu ocazia prezentărilor, studenții, masteranzii, doctoranzii și cadrele universitare din public sunt așteptați să intre în discuții pe marginea temelor respective. Comunicările pot fi susținute în limba română sau în limba engleză.

Participarea la sesiunea de comunicări este gratuită, iar pe parcursul celor două zile ale evenimentului, organizatorii vor pune la dispoziția studenților și masteranzilor înscriși materialele sesiunii, mese de prânz, pauze de cafea. Studenții externi vor beneficia de cazare gratuită în căminele universității. Costurile de transport vor fi suportate de către participanți.

Pentru actualizări despre programul Ecourilor din Social din acest an urmăriți pagina de Facebook.