A kar
Keresés
Close this search box.

A BBTE-BCE antropológia-szociológia duális képzésről

Antropológia szak a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen 2002 óta működik, a Budapesti Corvinus Egyetemmel együttműködésben szervezett antropológia oktatási program (a továbbiakban: budapesti képzés) viszont csak sokkal később, 2013-ban indult. Ennek célja az volt, hogy az átalakuló magyarországi felsőoktatási kínálat[1] kontextusában tanulási lehetőséget teremtsen olyan magyarországi és felvidéki fiatalok számára is, akik érdeklődnek az antropológia szemléletmódja, módszertana és valóságértelmezései iránt.

Antropológia szak a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen 2002 óta működik, a Budapesti Corvinus Egyetemmel együttműködésben szervezett antropológia oktatási program (a továbbiakban: budapesti képzés) viszont csak sokkal később, 2013-ban indult. Ennek célja az volt, hogy az átalakuló magyarországi felsőoktatási kínálat[1] kontextusában tanulási lehetőséget teremtsen olyan magyarországi és felvidéki fiatalok számára is, akik érdeklődnek az antropológia szemléletmódja, módszertana és valóságértelmezései iránt.

A hallgatókról röviden

A budapesti, BBTE-BCE együttműködésben szervezett képzésben tipikusan kétféle hallgatói viszonyban tanuló diákok vesznek részt:

  • Csak a BBTE hallgatói

Ezek a hallgatók:

  • a kolozsvári BBTE-re felvételiznek
  • a BBTE-re iratkoznak be
  • Kolozsváron kötik meg a tanulmányi szerződést (melynek révén felveszik az adott tanévben esedékes tárgyakat)
  • kolozsvári BBTE-s diákigazolványt kapnak, s ezáltal élveznek minden olyan kedvezményt Romániában (illetve az EU-ban), amit a nappali hallgatói státusz biztosít
  • ha államilag támogatott helyen tanulnak, akkor a kolozsvári BBTE-n élveznek tandíjmentességet
  • BBTE-s diplomát kapnak
  • a BCE és a BBTE hallgatói – ők vesznek részt a szó szoros értelmében vett duális képzésben.

Ide tartoznak azok a hallgatók, akik mind a BCE-n, mind pedig a BBTE-n hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek:

  • Ezek a hallgatók leggyakrabban a BCE Szociológia képzésén vesznek részt, de hallgatói lehetnek a BCE[2] Társadalomtudományi és Nemzetközi Kapcsolatok Kar bármely másik. programjának
  • A képzések elkezdésének sorrendje tetszőleges: lehet a kettőt egyszerre kezdeni, vagy előbb az egyiket, később a másikat
  • Ezek a hallgatók kapnak BBTE-s ÉS BCE-s diákigazolványt is, és ebből következően, mindkét országban rendelkeznek azokkal a jogosultságokkal, amelyekre a nappali hallgatói státusz jogosít (az egészségügyi biztosítást ott vehetik igénybe, ahol többet tartózkodnak, pl. Magyaroszágon)
  • Ha a hallgatót tandíjmentes helyre vették fel, akkor mindkét képzést végezheti tandíjmentesen.
  • Azok számára, akik korábban kezdték a BCE-s képzést egy társadalomtudományi szakon (pl. szociológia), a közös tárgyakból szerzett jegyeket a BBTE elismeri
  • A hallgatók hozzáférnek és jelen vannak mindkét egyetem belső, elektronikus osztályzási és kommunikációs rendszerében: Moodle, Neptun, AcademicInfo stb.
  • A képzés elvégzését követően mindkét egyetem diplomáját megkapják.
  • Egy szakdolgozatot kell írniuk, de mindkét egyetem oktatói közül kell egy-egy irányítót választaniuk, és a dolgozatot minkét egyetemen le kell adni, az ott kért formátumban. Záróvizsgázni mindkét egyetemen szükséges a diplomaszerzéshez (lehet eltérő félévben, évben is).

Hogyan zajlik az oktatás?

A tantervben három típusú tantárgy szerepel: a kötelező és a választható (opcionális) tantárgy. Ezek mellett kötelező felvenni 2 szemeszter idegen nyelv és 2 szemeszter testnevelés tárgyat (mindkettőt első éven). A kötelező tárgyak tipikusan heti 2+2 rendszerben hallgathatók, ami 2 óra előadást (kurzust) és 2 (ritkábban 1) óra szemináriumot feltételez. 2 óra a romániai felsőoktatási rendszerben 2*50 percet jelent 10 perc szünettel. Bár nem törvényszerű, a legtöbb tanár az előadásain nem, de a szemináriumokon kötelező jelenlétet vár el, ezt rögzíti, és a vizsgára jelentkezés egyik feltételéül szabhatja. Gyakran a kötelező tárgyak úgy épülnek fel, hogy az előadó tanár tartja a kurzust, és egy kollégája (vagy nagyobb létszámú csoportok esetén több kollégája, néha doktorandusok) a szemináriumot. A tárgy felelőse a nyilvántartásokban az előadótanár, ő adja a végleges jegyet is.

 

Ennél egyszerűbb a választható tantárgyak helyzete, hiszen ott a heti óraszám 1*2 óra (azaz 2×50 perc), és csak előadásból áll, amit a tárgy egyetlen felelőse tart (kivételesen lehetnek 2 óra előadás, 1 óra szemináriummal tartott választhatók is, tanterv szerint, lás az Egyetem / Tantervek almenűt).

 

A budapesti antropológia képzés résztvevői számára előadásokat és szemináriumokat két helyen szervezünk: Budapesten és Kolozsváron. Ezek jobban áttekinthetők abban a két állományban, amelyek a kötelező és a választható tárgyakat tartalmazzák.

 

  1. Budapesti oktatók részéről két féle tárgyat lehet hallgatni:
  2. Olyan tárgyakat, amelyeket a BCE és a BBTE Közös megállapodása keretében a BCE Társadalomtudományi Kara szolgáltat, és BCE-s oktatóktanítanak, és amelyek tárgyakat a kolozsvári antropológia-szakos hallgatók felvehetnek, őket „befogadják”, vizsgáztatják és osztályozzák. Erre azért van lehetőség, mert ezek olyan bevezető, alapozó jellegű tantárgyak, amelyek azonos vagy hasonló név alatt, hasonló tartalommal, kötelező jelleggel szerepelnek a BBTE-s tantervben is. Továbbá azért is, mert a BCE-s oktatók vállalják. Az így szerzett jegy bekerül a kolozsvári BBTE-s katalógusba. Ezeknek a tárgyaknak a csoportjába tartoznak Letenyei László, Szántay Antal, Tétényi András és mások órái is.

 

  1. Olyan tárgyakat, amelyek nem szerepelnek a BCE-s oktatási kínálatban, amelyeket, ugyancsak a BCE és BBTE közös megállapodása tesz lehetővé, de speciálisan a kolozsvári BBTE-s antropológus hallgatók járhatnak rá
  2. Kolozsváron zajlik az oktatás gerince a kolozsvári BBTE-s szociológus és antropológus oktatók szervezésében. A budapesti hallgatók számára a kolozsvári oktatók esetenként online bekapcsolódást biztosítanak az eladásokba és foglalkozásokba, illetve, ahol nem lehetséges, havonta-kéthavonta szerveznek tömbösített órákat, melyeken a részvétel kötelező. Ez azt jelenti, hogy egy félévben átlagosan 2-3 alkalommal kell kötelezően Kolozsvárra utazni, 1-1 hétre azoknak, akiknek nincs hallgatói jogviszonyuk a BCE-vel. A pontos időpontokat a félév elején, vagy legalább egy hónappal korábban közöljük. A kint tartózkodás idejére kedvezményes árú kollégiumi szállást tudunk biztosítani (l. Függelék).

Különösen fontos első éven az októberi első alkalmon Kolozsvárra utazni, mert ekkor kerül sor a tantárgyak felvételére, az ún. tanulmányi szerződés aláírására.

A BCE-s hallgatók a félév elején meg tudják érdeklődni az évfolyamfelelős tanártól vagy az intézetigazgatótól, hogy abban a félévben mely tárgyakat tudják elismerni a BCE-n tanultak közül, és mit kell teljesíteni a BBTE-n ahhoz, hogy az egy félévben kötelezőenösszegyűjtendő 30 kredit meglegyen.

 

Fontos!

Tekintettel arra, hogy mindegyik félévben van olyan kötelező vagy választható tantárgy, amelyet BCE-s oktatók tartanak, ezekre korábban kell kezdeni bejárni, mint ahogyan a BBTE-s órák kezdődnének (a két egyetem éves időbeosztása ugyanis jelentősen eltér).

 

[1] Magyarországon jelenleg nincs alapfokú antropológia-oktatás.

[2] Más egyetemek hallgatói (ELTE, PPTE stb.) nem vehetnek részt ebben a duális képzésben. Ha egy kolozsvári antropológia-képzésben tanuló diák nappali tagozatos hallgatója az ELTE-nek, PPTE-nek, Károli Gáspár Egyetemnek stb., a diákok, első (nem duális képzésben résztvevő) csoportjába tartozik.

Share

Accessibility Toolbar

Facultatea de Sociologie și Asistență Socială