A kar

BBTE – az akadémiai szabadság és autonómia védelmében

A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem állást foglal mindenféle politikai vagy ideológiai térfoglalás ellen az akadémiai tudományosság/környezet terén.

„Megdöbbenéssel értesültünk arról, hogy Románia Parlamentje olyan jogszabályt fogadott el – miután Románia Szenátusa megszavazta a Nemzeti Oktatási Törvény módosítását –, amely megtiltja az oktatási intézményeknek, tehát az egyetemeknek is »azokat a tevékenységeket, amelyek a nemi identitásra vonatkozó elméletet és véleményeket terjesztik, ez alatt azt az elméletet vagy véleményt értve, miszerint a nem a biológiai nemtől eltérő fogalom, és hogy a kettő nem mindig azonos.« A BBTE Románia egyik legjelentősebb akadémiai közössége, mintegy 50.000 tagot számlál, egyesítve közös értékeinket, tiszteletben tartva különbözőségünket, ahol ez megmutatkozik. Az ideológiai eltéréseken túlmenően a mi szempontunkból ezesetben a legnagyobb probléma, a törvény homályos megfogalmazása lehetővé teszi – a már létező egyetemi programok/képzések/kutatások/szakok megkérdőjelezése mellett –, hogy egy tudományos elméletet törvény tiltson! A  tudományos elméleteket tudományosan kell próbára tenni; ez fennmarad vagy eltűnik az etikus körülmények között lefolytatott tudományos próbák nyomán, de csakis így! Bízunk benne, hogy ami a törvény szövegének jelenlegi változatát illeti, mulasztás történt, amelyet korrigálnak” – szögezte le a BBTE vezetősége.

A BBTE képviselői kockázatosnak tartják ezt az intézkedést a tudomány/a tudományos élet vonatkozásában, és felkérik az illetékes fórumokat: akadályozzák meg, hogy a tudományos élet és a tudományos tevékenység számára nemkívánt precedens teremtődjön.