Voluntariatul social-umanitar în contextul războiului din Ucraina

Facultatea de Sociologie și Asistență Socială încurajează implicarea studenților în activități social-umanitare voluntare în sprijinul refugiaților și al altor persoane afectate de războiul din Ucraina. În acest scop, Consiliul Facultății a adoptat în data de 04.03.2022 următoarea procedură specifică:

Aprobat de Consiliului Facultății în data de 04.03.2022 pentru semestrul al doilea al anului universitar 2021-2022

În contextul excepțional al crizei umanitare declanșate de războiul din Ucraina, în acord cu demersurile de solidarizare a Universității Babeș-Bolyai cu cei afectați de război conform comunicatului Rectoratului din 25.02.2022, Consiliul Facultății de Sociologie și Asistență Socială decide:

(1) Studenții facultății, indiferent de linia de studiu, forma de învățământ, specializare și nivel de studiu, sunt încurajați să se implice în activități de practică profesională și de voluntariat în domeniul social-umanitar desfășurate de instituții publice și organizații non-guvernamentale în contextul războiului din Ucraina pe bază de contract de voluntariat sau convenție de practică profesională.

(2) Activitățile menționate la punctul (1) pot fi desfășurate pe tot parcursul semestrului al doilea și în cursul vacanței de vară din 2022.

(3) Studenții care atestă prin contract de voluntariat/convenție de practică, fișa voluntarului/practicantului și raportul de voluntariat/practică profesională semnată de reprezentantul instituției menționate la punctul (1) faptul că au lipsit de la activitățile didactice sau de la evaluările pe parcurs prevăzute în fișele disciplinelor deoarece au fost implicați în activități social-umanitare impuse de războiul din Ucraina sunt exceptați de la prevederile Art.10 al Regulamentului privind activitatea profesională a studenților (nivel licență și master) din Universitatea Babeș-Bolyai în baza Sistemului european de credite transferabile (ECTS), modificat și completat prin Hotărârea Senatului nr. 70 din 14.06.2021. Excepția se referă la posibilitatea acumulării unui număr maxim  de 6 absențe de la activitățile didactice obligatorii la o anumită disciplină, fără penalizarea studentului la notare. Dacă în zilele în care studentul a absentat din motivele precizate în prezenta decizie au avut loc evaluări pe parcurs (de exemplu prezentări de seminar, examene parțiale etc.) cadrele didactice vor permite studenților să compenseze absența de la evaluările pe parcurs prin alte activități academice similare sau echivalente, după caz, fără ca evaluarea lor finală să fie afectată.

(4) Studenții vor anunța directorul departamentului și cadrele didactice cu care desfășoară ore de curs/seminar/laborator despre implicarea lor în activitățile de voluntariat/practică profesională prevăzute la punctul (1) în cel mai scurt timp posibil de la momentul începerii acestor activități.

(5) Studenții vor trimite o cerere de aplicare a excepției la Art. 10 al Regulamentului și o anexă cu toate documentele care pot justifica absențele lor (contractul de voluntariat/ convenția de practică, fișa voluntarului/ practicantului, raport de practică/voluntariat semnat de reprezentantul instituției etc.) directorului departamentului.  Directorul departamentului va evalua aceste documente justificative și va comunica cadrelor didactice în cauză lista studenților pentru care se aplică excepția descrisă la punctul (3). De asemenea, directorul departamentului va comunica în timp util studenților dacă cererea lor a fost aprobată sau nu. Vor fi luate în considerare doar cererile trimise cu cel puțin șapte zile calendaristice înainte de prima zi a sesiunii de examene.

(6) Excepțiile menționate la punctul (3) se referă strict la prezența la activitățile didactice și la evaluările pe parcurs, nu se referă în nici un fel la evaluările din cadrul sesiunii de examene sau de restanță, nici la examenele de absolvire.

(7) Activitățile academice de compensare a absențelor menționate la punctul (3) trebuie să fie rezonabile, adică similare sau echivalente cu cele precizate în fișa disciplinei, să fie realizabile în timp util, fără a afecta în vreun fel evaluarea finală a studenților. Cadrele didactice vor comunica studenților modalitățile de compensare a absențelor de la activitățile didactice și de la evaluările pe parcurs și vor publica aceste clarifări pe platforma on-line pe care se desfășoară activitățile de curs/seminar până cel târziu în data de 15.03.2022.

(8) Activitățile de voluntariat menționate la punctul (1) pot fi echivalate cu activitățile de practică profesională prevăzute în planul de învățământ, în funcție de caz, prin decizia directorilor de departament.

Aprobat azi, 04.03.2022

Consiliul Facultății de Sociologie și Asistență Socială