Cercetare de teren şi etnografică

Informații utile

Număr de credite: 6 obligatoriu/3 optional

Cod: ALR3301

Predare: curs 2h, seminar 2h

Limba de predare: Română

Tip: curs principal, semestrul 4, licență, Antropologie, Sociologie

Curs:

Curs introductiv – ce este cercetarea de teren: Un studiu introductiv: Cole, John. 1975. "Field work in Romania: Introduction." Dialectical Anthropology 1(1):239.

Cum alegem intrebarea de cercetare: Denzin, Norman K., and Yvonna S. Lincoln. 2011. The SAGE handbook of qualitative research. Thousand Oaks, Calif. ; London: Sage Publications.

Relatia dintre teorie si teren. Calea deductiva: Burawoy, Michael. 1998. "The Extended Case Method." Sociological Theory 16(1):4-33.

De la teren la generalizare: Emerson, Robert M., Rachel I. Fretz, and Linda L. Shaw. 2011. Writing ethnographic fieldnotes. Chicago ;: London : University of Chicago Press.

Etnografie in mijlocul alor tai: Platt, Jennifer. 1981. "On Interviewing One's Peers." The British Journal of Sociology 32(1):75-91

Cercetare de teren in mai multe locatii: Marcus, George E. 1995. "Ethnography in/of the World System: The Emergence of Multi-Sited Ethnography." Annual Review of Anthropology 24:95-117.

Exemple de munca de teren A: Emerson, Robert M. 2001. Contemporary field research : perspectives and formulations. Prospect Heights, Ill.: Waveland Press.

Exemple de munca de teren B: Emerson, Robert M. 2001. Contemporary field research : perspectives and formulations. Prospect Heights, Ill.: Waveland Press.

Cum sa generalizam pe baza terenului – prima parte: Becker, Howard Saul. 1998. Tricks of the trade : how to think about your research while you're doing it.

Cum sa generalizam pe baza terenului – a doua parte: Becker, Howard Saul. 1998. Tricks of the trade : how to think about your research while you're doing it.

Relatia dintre etnografie si alte metode: Atkinson, Paul. 2001. Handbook of ethnography. Los Angeles ; London: Sage.

Scriitura e o parte esentiala a etnografiei: Becker, Howard Saul, and Pamela Richards. 2007. Writing for social scientists : how to start and finish your thesis, book, or article. Chicago; London: University of Chicago Press.

Concluzii, feed-back din partea studentilor

Seminar

1 Introducere, prezentarea cursului si cerintelor de seminar

2 Discutii privind alegerea temei de cercetare a fiecarui studenti – prima saptamana

3 Discutii privind alegerea temei de cercetare a fiecarui studenti – a 2a saptamana

4 Discuti asupra „intrarii in teren” si problemelor ridicate de aceasta -1a saptamana

5 Discuti asupra „intrarii in teren” si problemelor ridicate de aceasta -12 saptamana

6 Probleme legate de identificarea si stabilirea raportului cu informatorii --1a saptamana

7 Probleme legate de identificarea si stabilirea raportului cu informatorii --2a saptamana

8 Discutii de seminar aplicate pe mersul cercetarii de teren a fiecarui student

9 Ghidare si feedback privind mersul cercetarii de teren a fiecarui student

10 Discutii pe marginea posibilelor regandiri/re-ajustari a intrebarilor de cercetare

11 Prezentari ale prmelor versiuni de analiza

12 Analiza modurilor cum fiecare cercetare poate aduna date noi care sa intareasca analiza efectuata in saptamana anterioara

13 Discutii despre scriitura etnografica si problemele ei

14 Concluzii, feed-back din partea studentilor

Bibliografie obligatorie:

Atkinson, Paul. 2001. Handbook of ethnography. Los Angeles ; London: Sage.

Becker, Howard Saul, and Pamela Richards. 2007. Writing for social scientists : how to start and finish your thesis, book, or article. Chicago ; London: University of Chicago Press.

Platt, Jennifer. 1981. "On Interviewing One's Peers." The British Journal of Sociology 32(1):75-91.

Bibliografie opţională

Ritchie, Lewis, J., McNaughton Nicholls, C., & Ormston, R. (2014). Qualitative research practice : a guide for social science students and researchers / editors, Jane Ritchie, Jane Lewis, Carol McNaughton Nicholls, Rachel Ormston. (Ritchie, Ed.; Second edition.). SAGE

Denzin, Norman K. and Yvonna S. Lincoln, editors (2nd ed). (2000). Handbook of qualitative research Sage Publications.

Luker. Kristin. (2008). Salsa dancing into the social sciences : research in an age of info-glut. Harvard University Press.

Curs:

50% Redactarea constanta a note de teren in timpul cercetarii, redactarea unui studiu sociologic

Seminar:

50% Evaluare pe parcurs

Obiectivul general al disciplinei: Sa formeze studentii in asa fel incat ei sa fie capabili sa gandeasca si sa duca la bun sfarsti un studiu sociologic bazat pe metoda etnografica

Obiectivele specifice: Sa invete imersiunea in teren, sa faca contacte, sa idenfice si sa stabileasca raporturi de incredere cu informatorii, sa adune date bogate de teren, sa redacteze un studiu analitic bazat pe datele adunate

Titular curs

Seminar

Acest curs se studiază în următoarele programe:

Navigare rapidă

Discipline similare