19 Sindicalism și flexibilizarea muncii – Contrasens

Producători: Marina Mironica și Vlad Bejinariu

Fiecare dintre noi ajunge să muncească într-un fel sau altul – unii din plăcere, alții de nevoie, iar alții dintr-un cumul al celor două. Organizarea la locul de muncă, starea de bine, solidaritatea între colege/i contribuie la felul în care se simte fiecare în raport cu locul de muncă. Există o multitudine de contexte de muncă, tipuri de contracte, de angajatori, de ierarhii, de calcule salariale și vieți ale celor care muncesc sau se odihnesc de la muncă. Întâlnim tot mai multe instanțe în care munca este flexibilă, siguranța lucrătorilor însă tot mai scăzută, lucru care ne face să ne punem întrebări despre viitorul muncii și rolul nostru ca persoane care-și vând forța de muncă. Am stat de vorbă cu sociologul Ștefan Guga despre sindicalizare, despre exemple de succes, despre cauzele scăderii popularității sindicatelor și am aflat despre anacronismul legislației muncii și potențialul de cercetare sociologică pe care-l oferă toate aceste teme.

Referințe: Ştefan Guga, Camelia Constantin, 2015, Analiza impactului noii legislaţii a dialogului social adoptate în 2011, Cercetare sociologică şi juridică tinyurl.com/lege-dialog-social

Ștefan Guga, 2017, Munca atipică în România. O perspectivă de ansamblu tinyurl.com/munca-atipica

Recomandări: Dragoș Adăscăliței, Ștefan Guga, 2015, Negotiating agency and structure: Trade union organizing strategies in a hostile environment, în Economic and Industrial Democracy

Ștefan Guga, 2018, Industria auto, încotro? Tendinţe globale, perspective periferice library.fes.de/pdf-files/bueros/bukarest/15195.pdf

Parteneri:

Macaz Teatru Coop., spațiu de înregistrare

Fabrica de Pensule

Facultatea de Sociologie și Asistență Socială, Universitatea Babeș Bolyai

KindStudios, compoziția muzicală.

Marina Mironica, identitate vizuală.

Ascultați Contrasens și pe Youtube și Spotify.