Stat și societate în Europa Centrală și de Est: Studenții de la Universitatea din Texas în vizită la facultatea noastră

Ne-am bucurat să găzduim 19 studenți de la Universitatea din Texas, Departamentul de Guvernare, sub îndrumarea profesoarei Amy H. Liu. Studenții au vizitat facultatea noastră ca parte a unei excursii de studiu care analizează relația – și în special neconcordanța – dintre stat și societate în Europa Centrală și de Est.

Cursul se desfășoară atât în Budapesta, cât și în Cluj. În timp ce se află la Cluj, studenții explorează relațiile interetnice cotidiene în Transilvania, precum și drepturile politice și socioeconomice ale minorității maghiare din România. Programul include prelegeri pe această temă, discuții de grup și întâlniri cu reprezentanți ai studenților din facultatea noastră, politicieni și grupuri de advocacy pentru drepturile minorităților.