Educație non-formală pentru copiii și tinerii cu risc de abandon școlar sau neșcolarizați din zona Pata Rât

O componentă majoră a proiectului Pata 2.0 este prevenirea abandonului școlar. În acest scop, FSAS-UBB desfășoară încă din august 2020 activități săptămânale de educație non-formală adresate copiilor de vârstă școlară din Pata Rât, comunitatea din proximitatea rampei de gunoi. Acești copii sunt la risc de abandon școlar: marginalizarea spațială la periferia Clujului, condițiile de locuire improprii, nevoia de a-și ajuta părinții și lipsa experienței școlarizării a membrilor familiei conduc la absenteism și participarea școlară dificilă. Activitățile educaționale non-formale săptămânale oferă suport pentru dobândirea unor competențe educaționale, sociale și civice care facilitează integrarea școlară.

Mai multe detalii aici.