A Babeş-Bolyai Tudományegyetemen kínált egyetemi tanulmányok harmadik ciklusa a doktori tanulmányoké, amelyek célja az eredeti tudományos kutatások révén történő tudásbővítés. Ez lehetővé teszi az Európai Képesítési Keretrendszer (EKKR) és a Nemzeti Képesítési Keretrendszer 8. szintjének megfelelő képesítés megszerzését. A BBTE Szociológia és Szociális Munka Karán belül a Szociológia Doktori Iskola nappali és részidős doktori képzést szervez. A nappali tagozatos doktoranduszok három évig doktori ösztöndíjban részesülnek. Minden doktorandusztól elvárjuk, hogy aktívan vegyen részt az oktatók által végzett kutatási projektekben, valamint az oktatási feladatokban: a hallgatóknak tartott szemináriumokon és konzultációkon keresztül.
A doktori program 3 tanévre (6 félévre) van tervezve, és a következőket tartalmazza:
• Felsőfokú egyetemi tanulmányokon alapuló képzési program, amelyet a doktori iskolában fejeznek be. A program kurzusokból és szemináriumokból áll (30 kredit).
• Egyéni tudományos kutatási projekt
• A doktori témával foglalkozó három éves beszámoló bemutatása és megvédése az irányítóbizottság előtt
• A doktori értekezés megvédése
• A szociológia területén a doktori cím odaítéléséhez szükséges nemzeti minimumkövetelmények teljesítése, amelyek az OMEN 5110/2018. számú miniszteri rendelet 25. mellékletében vannak meghatározva.
A Szociológia Doktori Iskola célja, hogy ösztönözze a fejlett és haladó alapkutatást, valamint az alkalmazott és intervenciós jellegű kutatást a társadalmi területet érintő különböző témákban, mind mezoszociális, mind makroszociális szinten:
– az aktuális társadalmi folyamatok áttekintése (pl. a bűnözés, a marginalizált csoportok helyzete – társadalmi kirekesztés, családon belüli erőszak, szociálpolitikák, a helyi mikroközösségek közötti kapcsolatok dinamikája stb.);
– a társadalmi folyamatok dinamikus perspektívából való elemzése (longitudinális összehasonlítások, társadalmi-gazdasági környezetek összehasonlítása stb.).
A 2022-2023-as tanév doktori tanterve négy tantárgyat tartalmaz, amelyek közül hármat kell választani:
• A társadalomtudományi kutatás módszertani és etikai alapjai – dr. Petru Iluț, 2023. március 9, 16.00 óra, Dosztojevszkij (volt Szántó/Plugarilor) utca 34, 8 terem, e-mail: ilutpetru45@gmail.com
• A társadalmi hatás vizsgálatának módszerei – dr. Chiribucă Dan habil. egyetemi tanár, dr. Comșa Mircea habil. egyetemi tanár, 2023. március 7, 17.00 óra, Dosztojevszkij (volt Szántó/Plugarilor) utca 34, 2 iroda, e-mail: dan.chiribuca@ubbcluj.ro, mircea.comsa@ubbcluj.ro
• A társadalmi struktúrák kvantitatív módszerekkel történő elemzése – dr. Veres Valér habil. egyetemi tanár, dr. Horváth István egyetemi tanár, 2023. március, 16.00 óra, Dosztojevszkij (volt Szántó/Plugarilor) utca 34, 14 terem, e-mail: veres.valer@ubbcluj.ro, istvan.horvath@ubbcluj.ro
• Bármely más BBTE doktori iskola által kínált tanfolyam
A Szociológiai és Szociális Munka Kar több kutatóközpontot is működtet, ahol a doktoranduszok részt vehetnek az általuk végzett tevékenységekben.
A Szociológia Doktori Iskola együttműködési megállapodásokat kötött a következő intézményekkel:
• Népességkutató Központ (https://csp.centre.ubbcluj.ro/ro/)
• Nemzeti Kisebbségkutató Intézet (https://ispmn.gov.ro/)
• A Családon Belüli és Társadalmi Erőszak Kutatásával és Megelőzésével Foglalkozó Központ (https://prevenireaviolentei.granturi.ubbcluj.ro/)
„A társadalomtudományi kutatások módszertani és etikai alapjai” tantárgy 14 órás tananyagot tartalmaz, amely az OMEN 3131/2018 miniszteri rendeletnek megfelelően foglalkozik az etikai és tudományos integritás kurzusainak tantervekbe való beillesztésével.
A Babeș-Bolyai Tudományegyetem emellett ösztönzi az Európai Doktori fokozat megszerzését, mint a doktori tanulmányok nemzetközi színvonalát és minőségét biztosító lehetőséget.
További információk a BBTE Igazgatótanács HCA 1295/08.02.2021 számú határozatban találhatók a Dokumentumok részben vagy a https://doctorat.ubbcluj.ro/ro/noutati-doctoratul-european/
Az BBTE doktori tanulmányainak szervezéséről és működéséről további információk a Doktori Tanulmányok Intézetének honlapján érhetők el (http://doctorat.ubbcluj.ro/ro/).
A Babeș-Bolyai Tudományegyetemhez tartozó habilitált egyetemi oktatók végzik a doktori iskolákban a tevékenységeket, akik nemzeti és nemzetközi szinten is elismert kutatásokat folytatnak.
A habilitáció igazolja az egyetemi oktató alkalmasságát a doktori dolgozatok vezetésére. A BBTE szabályzata meghatározza a habilitáció megszerzésének feltételeit, amelyek magukban foglalják a habilitációs értekezés nyilvános védését és a doktori témavezetők kinevezését. A habilitációs bizonyítvány megszerzése után a jelölt kérelmet nyújthat be a doktori iskolákhoz való felvételre. A doktori iskolákba való felvételhez a jelöltnek meg kell felelnie az HCA 21244/23.10.2017 Igazgatótanács döntésében meghatározott kritériumoknak.
A habilitációs folyamatról további információkat találhat a Doktori Tanulmányok Intézetének honlapján: (http://doctorat.ubbcluj.ro/ro/abilitarea/).
Doktori vezetők – teljes jogú tagok
dr. Albert-Lőrincz Enikő egyetemi tanár (társvezetés)
dr. Chiribucă Dan habil. egyetemi tanár
dr. Comșa Mircea habil. egyetemi tanár
dr. Culic Irina habil. egyetemi tanár
dr. Mureșan Cornelia egyetemi tanár (társvezetés)
dr. Pantea Maria Carmen habil. egyetemi tanár
dr. Roth Maria emerita egyetemi tanár (társvezetés)
dr. Veres Valér habil. egyetemi tanár
dr. Dégi László Csaba habil. egyetemi tanár
dr. Iovu Mihai-Bogdan habil egyetemi docens
Tanács
Dégi László Csaba egyetemi tanár (Szociológia Doktori Iskola igazgatója)
Veres Valér egyetemi tanár
Iovu Mihai-Bogdan egyetemi docens
Horváth István egyetemi tanár
Dobre (Dincă) Eleonora doktorandusz
Társult tagok
dr. Bădescu Gabriel egyetemi tanár, dr. Bălaș Delia egyetemi tanár, dr. Benedek József egyetemi tanár, dr. Horváth István egyetemi tanár, dr. Hosu Ioan egyetemi tanár, dr. Iluț Petru, dr. Marian Cosmin egyetemi tanár, dr. Opre Adrian egyetemi tanár, dr. Popescu Livia egyetemi tanár, dr. Szentágotai Aurora egyetemi tanár, dr. Vincze Enikő egyetemi tanár, dr. Antal Imola egyetemi docens, dr. Baciu Cristina egyetemi docens, dr. Balogh Márton egyetemi docens, dr. Berszán Lidia egyetemi docens, dr. Gal Denizia egyetemi docens, dr. Hărăguș Paul Teodor egyetemi docens, dr. Lazăr Marius egyetemi docens, dr. Magyari Tivadar egyetemi docens, dr. Müller-Fábián Andrea egyetemi docens, dr. Neamțu Nicoleta egyetemi docens, dr. Rebeleanu Adina egyetemi docens, dr. Szabó Béla egyetemi docens, dr. Troc Gabriel egyetemi docens, dr. Ungvári-Zrinyi Imre egyetemi docens, dr. Faludi Cristina egyetemi docens, dr. Csata Zsombor egyetemi docens, dr. Dávid-Kacsó Ágnes egyetemi adjunktus, dr. Gog Sorin egyetemi adjunktus, dr. Goina Călin egyetemi adjunktus, dr. Kiss Dénes egyetemi adjunktus, dr. László Éva egyetemi adjunktus, dr. Petrovici Norbert egyetemi docens, dr. Péter László egyetemi adjunktus, dr. Pop Florina egyetemi adjunktus, dr. Raț Cristina egyetemi adjunktus, dr. Rusu Dan egyetemi adjunktus, dr. Simionca Anca egyetemi adjunktus, dr. Hărăguș Mihaela CS II kutató
A doktori tanulmányok szokásos időtartama 3 év. Ha a doktorandusz nem fejezi be vagy nem védi meg nyilvánosan a doktori értekezését a doktori tanulmányi szerződésben és annak esetleges mellékleteiben meghatározott időtartamon belül, akkor a doktori témavezető hozzájárulásával legfeljebb 4 év (a 49/2013. sz. törvény alapján) hosszabbítást kérhet. Tanulmányaik alatt a doktoranduszok a Szociológia Doktori Iskola aktív tagjai, részt vesznek a kar oktatási és kutatási tevékenységében. Az 2022-2023-as tanévben 19 doktorandusz van beiratkozva, az alábbiak szerint: 4 az első évben, 5 a második évben és 10 a harmadik évben. A doktori hallgatók kutatási témái különböző területeket fednek le.
BBTE Doktori Tanulmányok Szabályzata
Szociológia Doktori Iskola Szabályzata
Útmutató a doktori tézis megírásához
BBTE Tudományos Tanácsának Álláspontja | Mesterséges intelligencia az akadémiai írásban
Európai doktorátusra vonatkozó BBTE Igazgatótanácsi Döntés
BBTE Igazgatótanácsi Döntés az új doktorátus vezetők felvételéről
Doktori fokozat megszerzésének minimumkövetelményeiről
Doktori grant felhasználására vonatkozó határozat – űrlap 1 év, űrlap 2, 3 év
Beszerzési referátum űrlap
Utazási referátum űrlap belföldre
Plágiumra vonatkozó szabályzat
Doktori tanulmányok felvételi szabályzata
A 2018. szeptember 17-i 5110/2018. számú rendelet
CSUD ajánlás a konfliktushelyzetben lévő doktoranduszok online támogatásáról
25-ös melléklet
SZOCIOLÓGIAI, POLITIKATUDOMÁNYI ÉS KÖZIGAZGATÁSI BIZOTTSÁG
A doktori fokozat megszerzésére vonatkozó nemzeti minimumkövetelmények
A doktori cím megszerzéséhez a következő minimumkövetelményeknek kell megfelelni:
- legalább két cikk megjelentetése a nemzetközi adatbázisokban (BDI) indexált folyóiratokban vagy legalább két könyvfejezet megjelentetése a nemzeti oktatási és tudományos kutatásért felelős miniszter 6.129/2016. számú, a felsőoktatási tanári címek, a kutatási és fejlesztési szakképzettség, a doktori témavezetői minőség és a habilitációs oklevél odaítéléséhez szükséges és kötelező minimumkövetelmények jóváhagyásáról szóló rendeletének 25. számú mellékletében szereplő A1 (nemzetközi presztízsű kiadók) vagy A2 (elismert presztízsű kiadók) kategóriába tartozó kiadó által kiadott kötetekben;
- az elismert nemzetközi adatbázisok a következők: ISI Web of Science, SCOPUS, EBSCO, ProQuest, CEEOL, Ulrich, ERIH, Index Copernicus, CSA, GESIS, IBSS, SAGE, OVID, ECOLIT, Psychlit, PubMEd, Elsevier, Springerlink, Persee, DOAJ, Jstor, SSRN, REPEC, Informa, Project MUSE és HEIN Online.
Az Ön tudományos tevékenységét, beleértve a minimumkövetelmények teljesítését is, kötelező bevezetni a Babeș-Bolyai Tudományegyetem, tudományos tevékenységeket nyilvántartó rendszerébe, amely az alábbi linken érhető el: https://infocercetare.ubbcluj.ro/Account/ResetareCont
Útmutató a habilitációs szakdolgozat kidolgozásához
A kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem szabályzata a habilitációs dolgozat nyilvános védéséről és a doktorátus vezetők felvételéről
Szociológia Doktori Iskola Szabályzata
Határozat az akadémiai karrierpályák rendszerének bevezetéséről a BBTE-n
Az új tagok felvételének feltételei a következők: minimum három tudományos publikáció szükséges három éven belül, amelyeket a BBTE oktatói és kutatói számára a BBTE Igazgatósági Tanácsának 2882/2014. (HCA/2882) számú határozata, valamint a BBTE Igazgatósági Tanácsának 19350/2014. (HCA/19350) számú határozata alapján állapítottak meg. Ezeknek a cikkeknek nemzetközi folyóiratokban, a WoS (articles/reviews) által indexált cikkeknek kell lenniük; legalább kettőben kell első szerzőként szerepelnie, és legalább kettőnek kell a terület első két kvartilisában lennie (a cikk befolyási pontszáma szerint, a WoS – Journal Citation Report alapján). Ezeket a mennyiségi követelményeket kvalitatív követelményekkel is helyettesíthetjük: egy publikáció (articles/reviews) a Science vagy Nature folyóiratban (első szerző/társszerző), vagy egy publikáció a szakterület Top 10 folyóiratában első szerzőként (a cikk befolyási pontszáma szerint, a WoS Journal Citation Report alapján), három éven belül. A bölcsészettudományi területeken a tudománymetriai referenciát (pl. kvartilis, Top-10) az Art Humanities terület kategóriái képezik, a SCImago Journal Rank (SJR) alapján, a publikáció megjelenési éve szerint. A társadalom és humán tudományokban a könyvfejezetek és könyvek az ismeretek terjesztésének fő eszközei. Ebből adódóan ezeken a területeken a három év alatt elért aktivitás az alábbi kategóriákban megjelent művekből (konferenciakötetek/ proceedings-ek kivételével) legalább 100 pont összegyűjtésével is kifejezhető: 1. Szerzőként megjelent tudományos könyvek (100 pont /könyv) vagy társszerző (50 pont/könyv); 2. Szerzőként/főszerzőként (35 pont/fejezet) vagy szerkesztett kötetben társszerzőként (20 pont/fejezet) megjelent tudományos fejezetek; csak azokat a fejezeteket/könyveket veszik figyelembe, amelyek (a) indexelve vannak a Book Citation Indexben (WoS) vagy (b) elérhetők legalább 50 felsőoktatási intézmény könyvtárában az Európai Unió többi tagállamából vagy az Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet tagállamaiból, a Karlsruher Virtueller Katalog (KVK) nemzetközi katalógus szerint/indexelve. Legalább egy írásban első szerzőnek kell lenni.
A DTI formanyomtatványai az alábbi linken találhatók: https://doctorat.ubbcluj.ro/ro/formulare/
A DTI oldal hasznos forrás a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem PhD-programja iránt érdeklődő hallgatók és kutatók számára, mivel könnyű hozzáférést biztosít a PhD-program lebonyolításához szükséges űrlapokhoz. Az oldal biztosítja a beiratkozás folyamatához és a doktori tanulmányok lefolytatásához szükséges űrlapokat. Az oldalon a PhD-program különböző szakaszaira vonatkozó űrlapok találhatók, mint például a felvételi beiratkozás, a programba való beiratkozás megerősítése, a PhD-dolgozat benyújtása, a doktori védésre való beiratkozási kérelem és még sok más.
A Babeş-Bolyai Tudományegyetemen kínált egyetemi tanulmányok harmadik ciklusa a doktori tanulmányok, amelyek lehetővé teszik az Európai Képesítési Keretrendszer (EKKR) és a Nemzeti Képesítési Keretrendszer 8. szintjének megfelelő képesítés megszerzését, ami egy életen át tartó tanulási folyamat része. A doktori képzésre való felvétel a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Doktori Tanulmányok Intézete által szervezett vizsga alapján történik. A doktori tanulmányokra való jelentkezés nem függ attól, hogy a jelölt milyen területen szerezte meg az alapképzési és a mesterképzési diplomáját. A felvételi vizsgával kapcsolatos információkért kérjük, olvassa el a Felvételi-Doktori részt (amely tartalmazza a bizottságokat és a vizsgadátumokat).
A Szociológia Doktori Iskola keretében szervezett rendezvények, konferenciák, ösztöndíjak:
- 2023 SGroup PhD Cup – Training and Competition in Science Communication – the training is focused on the development of research students’ capacity to explain their work effectively, reach new audiences and share knowledge and data as early as possible with all relevant actors.
- Kutatási ösztöndíj 2022 októberétől az utolsó évben lévő doktori hallgatóknak és a posztdoktori hallgatóknak (POCU 153310)
- Posztdoktori ösztöndíjprogram “EUTOPIA Science and Innovation Postdoctoral Fellowships“
- Társadalomtudományi doktori és posztdoktori hallgatók nemzetközi konferenciája Nagyváradon 2021. május 27-28-án
- Rövid távú kutatási ösztöndíj (1-6 hónap) a doktori hallgatók számára a DAAD-tól: https://www.daad.de/deutschland/stipendium/datenbank/en/21148-scholarship-database/?status=4&origin=10&subjectGrps=&daad=1&q=&page=1&detail=50015434
- Tájékoztató esemény a tudományos cikkek írásáról és publikálásáról (“tudományos írás”), valamint a deontológia és az etika tiszteletben tartásáról, a CNFIS-FDI-2018-0057 “Minőségi oktatás a Babeș-Bolyai II Egyetemen” projekt keretében. Az eseményre május 25-én 10:00 és 13:00 óra között kerül sor a “Ferdinánd király” teremben, I. C. Brătianu u. 22 (Európai Tanulmányok Kar – Francia Kulturális Intézet). Regisztrálni itt lehet: http://elearning.ubbcluj.ro/strategia-de-redactare-si-publicare-a-unui-articol-stiintific, május 24-ig.
- A Kőszegi Továbbképző Intézet (iASK) a Társadalom- és Európai Tanulmányok Intézetével (ISES) közösen a Pannon Egyetemmel együttműködve 2018. június 25. és július 6. között Kőszegen (Magyarország) rendezi meg az “Európa a változás örvényében” nemzetközi nyári egyetem XXIII. kiadását: „Europe in the vortex of change. Central European scenarios”. További információ a programról és a jelentkezésről itt: https://iask.hu/en/xxiii-international-summer-university-europe-in-the-vortex-of-change/
- A Politikai, Közigazgatási és Kommunikációs Tudományok Kara (BBTE) szervezi a “Traian Rotariu” Alkalmazott Társadalomkutatási Módszerek Nyári Iskoláját, amely egy posztgraduális folyamatos szakmai fejlődés és képzés program doktorandusz hallgatóknak is. Jelentkezési határidő: 2018. június 15. Részletek a tanfolyamról itt
- Lehetőség Nagy-Britanniában való tanulásra a University Alliance program keretében. Kapcsolattartó személy: Dr. Maria Roth, emerita egyetemi tanár. További részletek itt
- Részvétel szakmai workshop-on a Nemzetközi Gyermekmutatók Társasága (ISCI) konferenciáján Tartuban 2019. augusztus 26-án PhD-hallgatók és fiatal kutatók számára, akik a gyermekekkel végzett kutatás iránt érdeklődnek
- Posztdoktori haladó kutatási program a POCU projekten belül 123793 Kutató, jövőbeli vállalkozó – Az új generáció címmel
- Vállalkozói képzési program doktori hallgatók számára
- Doktori hallgatók kiválasztása (szelekciója) a “Kutató, jövőbeli vállalkozó – Az új generáció” projekthez
laszlo.degi@ubbcluj.ro
veronica.savu@ubbcluj.ro
Tel: 0752552295